Dobju mulčēšana

Uzklājot mulču mulčējamajā platībā jāizravē visas nezāles; pēc tam, ja augsne ir sausa, tā kārtīgi jāsalej, jo, lai gan mulča parasti pasargā augsni no izžūšanas, šajā gadījumā, uzklāta uz sausas augsnes, tā neļaus Jums vai nokrišņu ūdenim augsni ātri saliet.
Nelielu augu stādījumos nevajadzētu izvēlēties pašu rupjāko mulču; savukārt, jo mulča smalkāka, jo ātrāk tā sadalās. Mulču klāj vismaz 5–7 cm biezā slānī (jo tā rupjāka, jo slāni vēlams klāt biezāku – rupjākas mizas saguļas mazāk blīvi, un paliek spraugas nezāļu dīgšanai), un ik gadu to papildina, jo mulča pakāpeniski satrūd, kā arī to aizpūš vējš. Smalko mulču (humusu) veiksmīgi var izmantot augsnes ielabošanai, to iejaucot augsnē – tas nodrošina augsnes irdenumu, labu gaisa caurlaidību (viršaugu, rododendru, rožu stādījumos).

Uzklājot mulču, zem tās var ieklāt speciālu ģeotekstilu, kurš samazinās augsnes sajaukšanos ar mulču un kopā ar to labāk pasargās no nezāļu augšanas. Īpaši ieteicams izmantot ģeotokstilu ierīkojot jaunu dārzu, kad ir lielas brīvās dobju platības, kuras nenosedz dekoratīvie augi. Kad jaunie augi gadu gaitā jau lielākoties ir aizņēmuši tiem paredzēto platību, ģeotekstilu ir vēlams noņemt, jo tas aizkavē mulčas sadalīšanās laikā radušos organisko vielu nokļūšanu augsnē.
Ar priežu mizu mulčētām dobēm (tāpat kā ar šķeldu un skaidām mulčētām) parādās nepieciešamība pēc papildus slāpekļa mēslojuma, jo tas tiek piesaistīts mulčas sadalīšanās procesiem.

Mulčējot neapberiet augus! Augu apbēršana ar mulču ne tikai kavē to augšanu, bet var arī novest pie auga bojāejas, tādēļ pie pašiem augiem mulčas slānim jābūt pavisam nelielam, ne vairāk par 2 - 3 cm. Arī pārējā laikā jāuzmana, lai vējš vai ūdens nesanes pārāk daudz mulčas pie augiem.

 

Mulčēšanai var izmantot arī oļus un akmens šķembas, zem kuriem noteikti jāklāj ģeotekstils, lai ierobežotu sajaukšanos ar augsni un nezāļu augšanu, kā arī šķeldu un skaidas. Labāk vēlams izmantot lapu koku skaidas, jo tām ir mazāk nevēlamu blakus procesu sadalīšanās procesā nekā skujkoku skaidām.

Mulčēšana nav ieteicama augiem ,kuriem patīk sausa, saules sasildīta augsne, piemēram, īrisiem.