Krūmmellenes

Mellenes, līdzīgi kā dzērvenes, satur ievērojami vairāk antioksidantu nekā citi augļi, kas tiek bieži lietoti uzturā. Antioksidanti palīdz izvadīt no organisma holesterīnu, stimulē sirds un asinsvadu darbību, samazina triekas iespējamību un attīra urīnceļus. Laboratorijās, veicot izmēģinājumus, ir pierādīts, ka, regulāri uzturā lietojot mellenes, tiek mazināti novecošanās simptomi. Tas, visticamāk, ir augstā antioksidantu līmeņa nopelns. Antioksidanti ir arī nozīmīgs aģents cīņā pret vēzi. Antocianīns, kas ir dabisks antioksidants, kā pierādīts, uzlabo redzi.

Krūmi ir izcili dekoratīvi, pateicoties koši sarkanajām lapām rudenī, tie sasniedz 1,5- 2,0 m augstumu. Ogu raža no pieaugušiem krūmiem ir līdz 5 kg, dažām šķirnēm pat vairāk. Ogas sāk ienākties sākot no jūlija vidus - augusta sākuma. Ogas nogatavojas pakāpeniski, tāpēc ražu no viena krūma iespējams vākt 30 līdz 45 dienas.
Ieteicams audzēt vieglās, labi aerētās skābās augsnēs (pH 4 - 5) ar augstu organisko vielu saturu. Augu stādīšanai dārzā jāizvēlas saulaina, silta, aizvējā esoša vieta. Stādīt vēlams pavasarī, lai pa vasaru stāds paspēj ieaugties un līdz ar to kļūst spējīgs labāk pārlaist ziemu. Stādāmbedrei jābūt 50x50x50 cm, to piepilda ar skābās kūdras, priežu skaidu (vai priežu mizu humusa) un smilšainas augsnes maisījumu. Krūmus stāda 0,9 – 1,5 m attālumā vienu no otra. Augus pēc iestādīšanas kārtīgi jāsalej, augsni ap krūmiem mulčē ar kūdru.
Lai iegūtu labas ražas, krūmmellenes regulāri jālaista. Ieteicams stādīt vismaz 2 - 3 gadus vecus stādus. Ražos arī krūmmellene, kas ir iestādīta viena pati, jo krūmmellenes ir pašapputes augi. Svešapputes ir tikai šķirne "Polaris", blakus jāstāda jebkura cita ar "Polaris" vienā laikā ziedoša šķirne.

Katru pavasari mēslo ar speciāliem minerālmēslojumiem, kas paredzēti skābu augsni mīlošiem augiem vai speciāli zilenēm, un kuriem ir neliels slāpekļa saturs (NPK apm. 10-20-20). Jāuzmanās no pārmēslošanas! Krūmmellenes nedrīkst mēslot vasaras otrajā pusē un rudenī, lai nestimulētu dzinumu augšanu rudenī, jo nepārkoksnējušies dzinumi nosals pat nelielā salā. Turpmākajos gados pēc iestādīšanas krūmmellenes neprasa īpašu kopšanu - pavasaros izgriež no krūma centra sīkos un vecos zarus, vasarās regulāri laista.
Krūmmelleņu krūmus veido agri pavasarī. Vispirms izgriež sala bojātos, sīki sazarotos dzinumus un apakšējos zarus, pēc tam izņem zarus, kas noēno cits citu. Krūmam ik gadu atstāj 5 – 7 spēcīgākos dažāda vecuma skeletzarus.
Ik pēc pārdesmit gadiem krūmmellenes var atjaunot apzāģējot. Krūmus nozāģē tā, lai virs zemes paliek 10 - 20 cm, no jaunajiem dzinumiem laba raža būs jau nākamajā gadā. Tā vienā vietā krūmmellenes var audzēt kaut 100 gadus.

 

Krūmmelleņu apgriešana un veidošana pirmajā un nākamajos gados:

 

 

Krūmmelleņu šķirnes:

Berkeley.
Vidēji vēla šķirne. Ogas ļoti lielas, viegli zilas, stingras, izturīgas pret plaisāšanu, laba garša un smarža. Ogas maigas un saldas. Ļoti ražīga, labi uzglabājas dzesētavā un arī saldētavā. Krūms spēcīgs ar labi veidotiem dzinumiem. Krūmi aug ātri un tādēļ ir arī prasīgi pret augsni un mēslojumu.

Bluejay.
Spēcīgi augošs krūms, liels vainags līdz 2m augstumā. Ļoti ražīga šķirne. Augļi lieli, tumši zili, lodveidīgi, saldskābi. Ienākās jūlija beigās, augusta sākumā. Ziemcietīga šķirne.

Bluecrop.
Šķirne ar vidēju ienākšanas laiku, ražo augustā un septembra sākumā, ienākšanās laiks ir garš – divas vai trīs nedēļas. Ogas ļoti saldas un garšīgas.

Brigita Blue.
Ogas ar izcilu kvalitāti, ļoti izturīgas transportējot. Var līdz 3 mēnešiem uzglabāt dzesētavā. Ogas nogatavojas no jūlija beigām līdz septembra sākumam. Vislabāk ogas uzglabājas pie temperatūras +2°C. Pēc atdzesēšanas un uzglabāšanas ogas paliek vēl garšīgākas. Raža līdz pat 7 kg no krūma.

Chandler.
Vēlīna šķirne. Īpaši lielas (līdz 3 gramiem), izcili garšīgas deserta ogas, ražas vākšanas laiks 1 mēnesis, krūms 1,5 – 1,8 m augsts.

Chippewa.
Ogas vidēji lielas, 1,8g. Krūms vidēji augsts, 0,8 - 1,2m. Viena no ražīgākajām krūmmelleņu šķirnēm, raža vidēji 4 kg no krūma.

Darrow.
Vēlīna zviedru šķirne ar ļoti lielām ogām (līdz 3 gramiem), raža 6 - 7kg no krūma. Atsvaidzinoša, skāba garša. Ienākas līdz septembra beigām.

Duke.
Agrā škirne, vēlu zied, bet agri nogatavojas. Ražu var vākt trīs nedēļas. Ogas vidēji lielas, gaiši zilas, ļoti garšīgas. Atdzesētas ogas ļoti labi uzglabājas ledusskapī.

Earlyblue.
Ražīga agra šķirne. Krūms izvērsts, 160 cm. augsts. Augļi lieli, garšīgi un aromātiski. Ienākās jūlija sākumā. Šķirne iecienīta sava agrīnuma dēļ.

Herbert.
Ienākas vidēji agri. Krūms vidēja lieluma. Augļi lieli, tumši zili, ar vaska slānīti, ļoti garšīgi. Ienākas 10-12 diena pēc šķirnes Bluecrop. Ieteicama audzēšanai valsts dienvidu daļā. Veci krūmi stipri jāapgriež.

Northblue.
Šai šķirnei ogas ienākas jūlija otrajā pusē, pie tam ir vienas no lielākajām, pirmās ogas pat ķiršu lielumā. Šķirne labi pārziemo. Krūms ir 1 - 1,2m augsts, raža ap 2,5 kg no viena krūma.

Patriot.
Krūms pārsniedz 1,5 m augstumu, ļoti ražīga šķirne ar lielām ogām, kas ienākas jūlija beigās, augusta sākumā, dod 5 – 6 kg no krūma.

Polaris.
Līdz 1,5 m augsts krūms, ogas vidēji lielas, nogatavojas augusta sākumā, raža vidēji 4 kg no krūma.

Rostov.
Ziemcietīga, agrīna šķirne. Ogas lielas (1,8 - 3 grami).

Spartan.
Ogas nogatavojas nedaudz vēlāk par "Duke". Ogas ir ļoti lielas, ļoti garšīgas. Ļoti ražīga šķirne.

Sunrise.
Agra šķirne, bet ogas tomēr nogatavojas vēlāk par "Duke" un "Spartan". Veido vidēji augstus, bet spēcīgus krūmus. Dzinumi ir taisni un vertikāli. Ogas vidēji lielas, bet stingras. Ogām laba garša un smarža. Tām ir mēreni zils krāsojums. Ļoti labi transportējamas uz lieliem attālumiem.

Woodart.
Garšīgas, lielas ogas (2 - 2,4 grami), krūmi līdz 2,5m augsti. Raža līdz 5 kg no krūma.