Zāliena vertikulēšana

Zāliena vertikulēšana

Ar vertikulieri no zāliena tiek aizvāktas veco augu atliekas, sagriezta platlapju zaļā masa un velēna. Tas stimulē jaunu sakņu veidošanos un pievada gaisu saknēm augsnes virspusē. Sūnu pārņemtā zālienā visas sūnas gan vertikulējot netiek simtprocentīgi iznīcinātas, bet kopā ar mēslošanu un piesēšanu efekts ir liels.
Vertikulēšanu var veikt no brīža, kad augsne pavasarī ir atkususi, līdz Jāņiem. Vertikulēšanu vajadzētu veikt katru gadu neatkarīgi no zāliena vai augsnes tipa. Esiet uzmanīgi, ja teritorijā ir uzstādīta automātiskā laistīšanas sistēma, atzīmējiet laistītāju sprauslu un vārtu kastu vietas.

Pēc vertikulēšanas ļoti vēlams uzreiz piesēt zāliena sēklas vietās, kur zāliens kaut kādu iemeslu dēļ ir bijis bojāts vai pavisam iznīcis, kā arī zālienu mēslot ar minerālmēslojumu.

Zāliena vertikulēšanu bieži dēvē par aerēšanu. Kaut mērķis ir viens un tas pats - pievadīt zāliena saknēm gaisu, atšķirība ir tāda, ka vertikulēšana sakopj (nodrošina gaisa pievadi) zāliena augsnes virsējo slāni, kamēr aerēšana pievada gaisu dziļākiem augsnes slāņiem.

 

Zāliena aerācija

Aerācija dod iespēju gaisam piekļūt zāles saknēm. Aerators ar stienīšiem sadur augsnē caurumiņus (10 - 15 cm dziļus), tā ievadot tajā gaisu. Aerācija neļauj augsnei pārāk sablīvēties, zālienā neaug platlapji (ceļmallapas, gundegas, cūkpienes, pienenes u.c.), neveidojas sūnas.
Aerācija veicama no agra pavasara līdz Jāņiem, ideāli - līdz maija vidum, vēlams reizi gadā. Esiet uzmanīgi, ja teritorijā ir uzstādīta automātiskā laistīšanas sistēma, noskaidrojiet cauruļu dziļumu zemē un atzīmējiet laistītāju sprauslu un vārtu kastu vietas.