Zāliena ierīkošana

Pirms zāliena ierīkošanas darbiem un sēšanas ir jānovērtē esošais reljefs, augsne, noēnojums, tāpat jāpatur prātā, ka būs jāspēj visu ierīkoto pļaut, laistīt, mēslot utt. Lielākās kļūdas parasti tiek pieļautas reljefa izveidē, kā rezultātā var ap māju krāties mitrums un zālienā veidoties peļķes, kā arī melnzemes izvēlē (ja tāda papildus jāuzved) - pārāk kūdraina, mālaina, nedzīva (bieži tāda nāk no izraktiem dīķiem). Svarīga ir arī piemērotu zāliena sēklu izvēle, lai samazinātu iespēju, ka zāliens ziemā var pelēt vai pat izsalt.
Kļūdas zāliena ierīkošanas darbos vēlāk var izmaksāt ļoti dārgi vai arī novest pie tā, ka ir jāpatērē milzums laika zālienu kopjot un mēslojot, līdz tas sāk kaut cik līdzināties mauriņam.

Darbu secība ir šāda - vispirms, vai nu izmantojot tehniku, vai ar rokām, tiek izlīdzināta pamatne, tad uzved melnzemi un ar traktoru to izlīdzina. Tad tiek rokā ņemti grābekļi un tiek veikta pirmā līdzināšana, lai iegūtu pamatreljefu un nepieciešamos līmeņus. Šajā stadijā, kad zeme ir pirmo reizi nolīdzināta, tā vietām ir ļoti irdena un var nevienmērīgi sēsties. Tāpēc augsni norullē, pieblīvē ar zāliena rulli - kļūst redzami nelīdzenumi. Līdzināšana tiek veikta vēlreiz, vēl rūpīgāk, un tad jau kaisam zāliena sēklas zemē, rušinam tās iekšā un rullējam vēlreiz. Norullēta zeme ilgāk saglabā mitrumu; sēklas mazāk izpūš vējš.

Pēc zāliena ierīkošanas nepārvērtējama nozīme ir pareizai zāliena kopšanai - nelaistīts (nepietiekami laistīts), nepļauts (nepareizi pļauts) un nemēslots (vai nepareizi mēslots) tas ātri var pārvērsties līdz nepazīšanai - un, diemžēl - negatīvā nozīmē.

Ja Jums ir apnicis, ka aiz durvīm vējš starp nezālēm dzenā smiltis; Jūs vēlaties smuku zālīti, kur brīvā laikā atpūsties - vai nu pie zāles pļāvēja :) , vai nedēļas nogalē ar draugiem pie grila - droši zvaniet mums, un zāliena ierīkošana Jums rūpes vairs nesagādās!